Drożdżówki z rabarbarem

Lista składników

Ilość porcji: około 20-22

Składniki:

500 g mąki pszennej (to niespełna 4 szklanki)

70 g cukru (to około 6 łyżek)

50 g świeżych drożdży (lub 14 g suchych drożdży)

250 ml mleka 2% (to około 1 szklanka)

1 jajko

2 żółtka

60 g masła klarowanego (to 4 łyżki)

20 g cukru pudru (to 2 łyżki)

160 g rabarbaru (to około 3 długich łodyg)

Opcjonalnie inne owoce (u mnie czarna porzeczka)

Rady

Pozostałe białko jaja wykorzystaj do nasmarowania krążków ciasta – przed położeniem rabarbaru/owoców.

Jeśli robisz większą ilość drożdżówek z rabarbarem pozostałe białka możesz wykorzystać do zrobienia małych bez bądź dużej bezy. Bezy można przechowywać dłuższy czas i wykorzystać w późniejszym czasie do przygotowania innych deserów, na przykład:

  • Małe bezy podaj w pucharku/miseczce z jogurtem greckim i musem truskawkowym lub malinowym
  • Z dużej bezy możesz zrobić torcik Pavlova

Jeśli robisz drożdżówki z rabarbarem  z suszonych drożdży nie rób rozczynu, tylko daj je bezpośrednio do misy z pozostałymi suchymi składnikami.

Drożdżówki z rabarbarem – sposób wykonania

Chcesz zrobić drożdżówki z rabarbarem?! Zobacz, jakie to proste.

Zrób rozczyn ze świeżych drożdży, cukru i ciepłego mleka (mleko nie może być zbyt gorące), czyli po prostu wymieszaj wszystkie składnik, tak by powstał jednorodny roztwór.

Odstaw rozczyn na jakieś 10-15 minut. Drożdże w tym czasie zaczną pracować i płyn zmieni konsystencje i powiększy się jego objętość.

W międzyczasie odważ/odmierz mąkę i umieść w dużej misie (ciasto na drożdżówki z rabarbarem podczas wyrastania zwiększy objętość, więc wybierz spore naczynie).

Wbij do misy z mąką 1 jajko, a w przypadku dwóch pozostałych jajek oddziel białko od żółtka. Żółtka daj do misy ze składnikami, a białka pozostaw (wykorzystasz je do posmarowania krążków na drożdżówki – dzięki temu po upieczeniu będą atrakcyjniejsze wizualnie).

W międzyczasie rozpuść na ogniu masło klarowane. Rób to dosłownie tylko do rozpuszczenia masła, nie przegrzej go.

Gdy rozczyn zwiększy objętość dodaj go do misy ze składnikami i zacznij wyrabiać ciasto.

Możesz wyrabiać ciasto na drożdżówki z rabarbarem ręką lub użyć robota kuchennego wyposażonego w hak.

Im dłużej będziesz wyrabiać ciasto, tym lepiej. Ciasto bowiem napowietrza się podczas wyrabiania i im dłuższy czas tym później drożdżówki będą „delikatniejsze”.

Gdy ciasto jest wyrobione i ma piękną, delikatną i jednorodną konsystencje dolej rozpuszczone masło. Pamiętaj, że musi być ostudzone (nie może być gorące, ale za to może być lekko ciepłe). Wyrabiaj ciasto do całkowitego wchłonięcia masła przez ciasto.

Odstaw ciasto na drożdżówki z rabarbarem do wyrośnięcia. Daj mu około 60 minut.

W międzyczasie przygotuj rabarbar. Obierz go ze skóry i pokrój na małe kawałki.

Gdy ciasto wyrośnie podziel je na 2-3 części. Łatwiej będzie wałkować mniejsze części niż całość ciasta na raz. Po rozwałkowaniu ciasta wykrawaj krążki, u mnie były to krążki o średnicy 9 cm (wyszło 22 sztuki drożdżówek z rabarbarem).

Krążki przełóż na blachę wyścieloną pergaminem do pieczenia i nasmaruj je białkiem. Zostaw między nimi większe odstępy (sporo urosną podczas pieczenia).

Nakładaj rabarbar, ewentualnie dodatkowe owoce. Zostaw drożdżówki jeszcze na kilkanaście minut by urosły.

drożdżówki z rabarbarem najlepszy przepis

Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez około 15-20 minut, ustawienie grzania góra-dół. Jeśli musisz wypiec większą ilość w krótszym czasie, możesz wkładać kilka blach na raz, ale wtedy ustaw termoobieg.

Pamiętaj, że mimo, że ustawiasz temperaturę w piekarniku na 180°C każdy piekarnik może mieć zakres błędu w granicach 20%, czyli jeden może wypiec drożdżówki z rabarbarem dużo szybciej niż inny, dlatego warto doglądać drożdżówek z rabarbarem podczas pieczenia.

Po wyjęciu ostudź na kratce i posyp cukrem pudrem.

Dlaczego lepiej upiec niż kupić

Wypieki, które samodzielnie robimy zawsze będą lepsze od tych gotowych, kupionych w sklepie. Zauważ, że moje drożdżówki z rabarbarem maja stosunkowo niski dodatek cukru i tłuszczu. Ponadto użyty to tłuszcz dobrej jakości. W drożdżówkach gotowych, kupowanych w sklepie ilość cukru jest zdecydowania większa i zazwyczaj wykorzystuje się do ich przygotowania tłuszcz najgorszej jakości, który jest źródłem szkodliwych dla zdrowia tłuszczów TRANS.

Szczególnie będzie to istotne w żywieniu dzieci i młodzieży, ale my dorośli tez powinniśmy patrzeć na to co jemy, gdyż dzięki prawidłowemu odżywianiu przedłużamy w czasie jakość naszego życia.

Drożdżówki z rabarbarem – kiedy podać

Drożdżówki z rabarbarem to świetny pomysł na drugie śniadanie lub podwieczorek w przedszkolu, żłobku czy bursie/internacie. Mogą też być wykorzystane jako tak zwany suchy prowiant, gdy dzieci wybierają się na jakąś dłuższą wycieczkę.

Receptury na drożdżówki z rabarbarem do dokumentacji HACCP

Spodobał Ci się przepis i chcesz wprowadzić go do swojej placówki? Gdy wprowadzasz na stałe nowy przepis warto uwzględnić to w Recepturach w Twojej dokumentacji HACCP. Recepturę na drożdżówki z rabarbarem możesz pobrać TUTAJ, jest ona do pobrania za darmo.

Masz niekompletną dokumentacje HACCP?

Masz niekompletną dokumentacje HACCP i chcesz ją uzupełnić o Receptury na serwowane dania. Możesz zakupić pakiet 80 uniwersalnych receptur dedykowanych placówkom oświaty i żłobkom. TUTAJ sprawdź szczegóły.

Sprawdź też inne moje przepisy

Podziel się artykułem:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pobierz bezpłatne materiały dla Intendentów