Jak upiec chleb na zakwasie

Lista składników

Ilość porcji: 1 mały chleb

Składniki:

150 g zakwasu (to około 1 szklanki)
2 szklanki mąki pszennej typ 750
1 szklanka mąki żytniej typ 720
1 łyżeczka soli
około 1 szklanki wody

Rady

Chleb na zakwasie nie powinien być wypiekany w metalowych naczyniach, dlatego najlepiej użyć naczynia żaroodpornego szklanego, ceramicznego lub garnka rzymskiego.

Jak upiec chleb na zakwasie?

Upieczenie chleba na zakwasie jest zdecydowanie prostsze niż się wydaje.  Odmierz mąki do miski, dodaj zakwas, wodę sól. Zagnieć ciasto. Ciasto nie może być zbyt luźne. Powinno być zwarte i nie powinno nadmiernie lepić się do rąk. Konsystencja powinna  umożliwiać uformowanie chleba, jak na zdjęciu poniżej. Jeśli się okaże, że ciasto jest zbyt lepkie, dodaj więcej mąki. Do ciasta opcjonalnie można dodać garść ulubionych nasion (słonecznik, dynia, mak, sezam, czarnuszkę, siemię lniane itp).

jak upiec chleb na zakwasie sezam

Odstaw ciasto na 3 h w ciepłe miejsce. Po tym czasie przełóż ciasto do formy (może to być naczynie żaroodporne lub garnek rzymski), posmaruj wierzch wodą i posyp ulubionym dodatkiem (mak, sezam, płatki owsiane, kminek, czarnuszka, itp.). Piecz przez około 50 minut w temperaturze 190 stopni, grzanie góra-dół.

Gdy chleb jest gotowy wyjmij go z formy i umieść na kratce do pieczenia, tak by była możliwa cyrkulacja powietrza również pod spodem chleba. Przykryj ściereczką i poczekaj aż wystygnie.

jak upiec chleb na zakwasie bez zakalca

Jak upiec chleb na zakwasie – przepis ekspresowy

Chleby pieczone na zakwasie wbrew nazwie nie są kwaśne. Zakwas to zamiennik drożdży, dzięki niemu ciasto na chleb urośnie. W przypadku drożdży proces ten jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku zakwasu. Podany przepis na chleb jest naprawdę ekspresowy i robię go najczęściej, gdyż jest najszybszy ze wszystkich przepisów, na jakie trafiłam. Zazwyczaj ciasto na chleb na zakwasie (albo zaczyn na chleb) wymaga ostawienia na 8-10 h.

Jak upiec chleb na zakwasie – nie popełnij moich błędów

Jak upiec chleb na zakwasie i nie zwariować? – oto jest pytanie. Moje pierwsze 4 chleby na zakwasie niestety nie wyszły i już dawno bym się poddała, gdyby nie ogromna determinacja i wiara w to, że w końcu się uda, bo podobno „chcieć to móc”. Po pierwszym udanym wypieku, nie zdarzyło mi się już więcej zepsuć chleba, pewnie dlatego, że dowiedziałam się jakie błędy popełniłam.

Zbyt luźne ciasto

Jak upiec udany chleb na zakwasie gdy robi się do pierwszy raz? Nie rozbić zbyt luźnego ciasta. Mnie było ciężko ocenić, jaka konsystencja ciasta jest ok. Większość przepisów, które testowałam w przepisach miało zbyt dużo wody. Może się okazać, że i tobie tak się zdarzy. Mimo, że pozornie pieczemy na mące tego samego typu, może się okazać, że jedna będzie chłonąć bardziej wodę inna mniej. Może to być uzależnione od producenta mąki. Znam wiele osób, które mają swoje ulubione mąki i twierdzą, że na jednej lepiej się piecze niż na innej, mimo, że typ mąki jest identyczny. Mają słuszność dostrzegając różnice, bo te się zdarzają.

U mnie pierwsze ciasta na chleby były zbyt luźne, lepiły się do rąk, ale nie miałam pojęcia jaka ma być właściwa konsystencja. Dlatego popatrz na zamieszczone zdjęcie. Konsystencja musi być zwarta, inaczej jest obawa, że upieczesz zakalec.

jak upiec chleba na zakwasie co robie nie tak

Zbyt długi czas pieczenia

W wielu przepisach jest informacja, że chleb należy piec do czasu, aż stanie się rumiany. Kolejna umowna sprawa. Każdy piekarnik może piec trochę inaczej. Pierwsze moje chleby były rumiane na zewnątrz, a w środku zakalec. Kolejnymi można było zabijać, tak bardzo twardniały. Dlatego obecnie chleb piekę na czas. Jeśli jest to chleb mniejszy (taki jak w przepisie, powyżej) to 50 minut, chleby większe około 55-60 minut i już nie zdarza mi się by był za twardy bądź surowy w środku.

Odpowiednie ustawienie piekarnika

Pierwsze chleby na zakwasie piekłam na termoobiegu, jest to kardynalny błąd. To w głównej mierze termoobieg spowodował, że chleby były twarde. Wypiekając chleb na zakwasie ustawiamy piekarnik na grzanie góra-dół.

jak upiec chleb na zakwasie żytnim przepis

Już wiesz jak upiec chleb na zakwasie…

Już wiesz, jak upiec chleb na zakwasie i mam nadzieje, że moje rady przydadzą Ci się w procesie przygotowywania ciasta na chleb. Pamiętaj, że jeśli zdarzyło, by się, że chleb za pierwszym razem Ci nie wyjdzie – nie zrażaj się. Ja miałam już zrezygnować po drugim niewypale, ale bardzo chciałam cieszyć się chlebem dobrej jakości. Niestety bardzo ciężko jest znaleźć dobrej jakości chleb na sklepowych półkach, czy nawet w piekarniach, dlatego dobrze jest umieć zrobić taki chleb samemu. W najbliższym czasie ceny chleba mają iść dość mocno w górę, więc to może być kolejny motywator, do tego, by poświecić czas i nauczyć się samodzielnie wypiekać chleb na zakwasie.

Gdzie znaleźć mąkę żytnią

Obiło mi się o uszy, że obecnie mąka żytnia to towar deficytowy i w niektórych sklepach ciężko ją dostać. W takiej sytuacji można skorzystać z allegro lub sklepów internetowych, które sprzedają żywność. Jednak z tego co widziałam cena mąki żytniej (nawet w internecie) jest dosyć wygórowa    na, kształtuje się powiem w przedziale 5-8 zł za kg. Ja za mąkę płace obecnie 1,80 zł/kg, kupuję ją w młynie, od którego dzieli mnie jakieś 7 km. Minusem jest to, że minimalna ilość, jaką mogę kupić to 5 kg (ale schodzi szybko, bo obecnie w ogóle nie kupujemy chlebów). Ponadto, w młynie mogę kupić mąkę żytnią i pszenną, wszystkich typów oraz dodatkowo otręby, wszystko świeżo zmielone.

Warto, więc poszukać w swojej okolicy młynu, być może będzie to trochę dalej niż 7 km, ale być może nawet z uwzględnieniem kosztów dojazdu, może okazać się, że jednak się opłaci.

jak upiec chleb na zakwasie pszenny przepis

Podziel się artykułem:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pobierz bezpłatne materiały dla Intendentów