Jak zrobić recepturę do Księgi HACCP – to pytanie gryzie wielu Intendentów

Prowadzenie kuchni przedszkolnej, stołówki wymaga stosowania Systemu HACCP? HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), czyli Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli to System, który ma zagwarantować bezpieczeństwo żywności. Dziś zajmiemy się małym ułamkiem tego systemu, czyli Jak zrobić recepturę do Księgi HACCP.

Zakłady żywienia zbiorowego, czyli między innymi stołówki szkolne, kuchnie przedszkolne czy żłobkowe powinny mieć uwzględnione w Księdze HACCP pełny opis receptur. Innymi słowy każde danie powinno mieć opracowaną recepturę, czyli coś w rodzaju przepisu.

Jak często uzupełniać Receptury w Księdze HACCP?

Dobry Intendent to kreatywny Intendent, który stawia na różnorodność i wprowadza nowości do jadłospisów. A to wiąże się z aktualizowaniem receptur, czyli należy wprowadzić nowe przepisy w formie receptur do Księgi HACCP. Jest to żmudne, zwłaszcza, gdy okazuję się po kontroli Sanepidu, że nie masz receptur na większość serwowanych potraw i nagle trzeba opracować na przykład 50 receptur na raz. Dlatego warto robić to systematycznie, wyznaczyć sobie, że 1 x w miesiącu uzupełniasz receptury. Opracowanie 2-4 receptur nie przytłacza tak bardzo, jak opracowanie 50 na raz.

jak zrobić recepturę do księgi HACCP

Gdy obejmujesz stanowisko Intendenta – koniecznie sprawdź…

Gdy dopiero obejmujesz stanowisko Intendenta, warto sprawdzić czy Twój poprzednik zadbał o to, by w księdze HACCP były receptury na wszystkie aktualnie serwowane dania. Jeśli ich nie ma, dobrze jest uzupełnić te braki, gdyż podczas kontroli Inspektor z Sanepidu może o to poprosić.

Co powinno znaleźć się w Recepturze do księgi HACCP

Zazwyczaj receptury wymyśla Intendent i jego nazwisko powinno się tam znaleźć. Jeśli obejmujesz stanowisko po poprzednim Intendencie, receptury, które wprowadził poprzednik będą podpisane jego nazwiskiem. Gdy wprowadzasz nowe, swoje receptury, wpisujesz swoje dane. Jeśli chcesz zmodyfikować receptury istniejące, np. chcesz użyć więcej warzyw, mniej cukru, czy wprowadzić jakiekolwiek inne zmiany, wtedy również zmieniasz autora receptury i wpisujesz swoje imię i nazwisko.

Osobą, która czuwa nad przygotowaniem potrawy zazwyczaj jest kucharz i jego imię i nazwisko powinno widnieć w tej rubryce.

To dzień, w którym wprowadzasz recepturę do Systemu HACCP.

Tu należy uwzględnić grupę, która korzysta z serwowanych przez kuchnie potraw. Przykładowo: w żłobku będą to dzieci w wieku 1-3 lat, w przedszkolu dzieci w wieku 3-6 lat, itd.

Potrawy muszą być sklasyfikowane i należy określić w jakiej grupie dana potrawa się znajduje, na przykład rosół, będzie w grupie – zupy, kotleciki drobiowe w grupie – dania mięsne, pierogi w grupie – dania mączne, itd.

W ramach receptury do Księgi HACCP musisz również określić ile porcji należy jednorazowo przygotować. Placówka żywiąca 50 dzieci, będzie wydawać 50 porcji, jeśli pracujesz w większej placówce i musisz wykarmić setkę dzieci to porcji w Recepturze będzie 100.

Listę składników to nic innego, jak składowe dania, określa się ilość potrzebną do przygotowania 1 porcji. Czyli, jeśli korzystasz z przepisu, który uwzględnia ilość na 10 porcji, musisz podzielić ilość każdego składnika przez 10.

Opis przygotowania potrawy, to szereg czynności, które należy wykonać, by ugotować danie, czyli to po prostu przepis na danie.

W stołówkach szkolnych i kuchniach przy przedszkolach/żłobkach na ogół wydawanie potrawy następuje bezpośrednio po ugotowaniu. W przypadku firm cateringowych czy kuchni, które gotują dla kilku placówek należy dokładnie opisać jak posiłki są transportowane, w jakiej temperaturze, po jakim czasie wydawane konsumentom.

Często kierownikiem jakości jest dyrektor przedszkola i on zatwierdza własnoręcznym podpisem każdą recepturę. Kto jest kierownikiem jakości w Twojej placówce? Tego dowiesz się z Twojej Księgi HACCP – odszukaj informacji, kto jest w zespole ds. HACCP.

Wartość odżywcza dania, czyli określenie ilości kcal, zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów. Nie zawsze jest to wymagane, ale odkąd zmieniły się przepisy dotyczące żywienia w placówkach oświaty i w żłobkach warto to mieć. Inspektorzy Sanepidu lubią pytać o wartość odżywczą serwowanych w placówkach dań. Warto uwzględnić to w recepturach, oszczędzisz dzięki temu czas i nerwy, podczas kontroli Sanepidu.

Informacje o alergenach zamieszcza się na jadłospisach i nie są wymagane w Recepturach, ale skoro robisz receptury, warto to uwzględnić również w nich. Nie ma wtedy wątpliwości co do alergenów.

Te dane też nie są wymagane, ale również ułatwiają pracę. Nie ma, bowiem wtedy wątpliwości czy daną potrawę można podać dziecku na diecie bezmlecznej czy bezglutenowej, itp.

Chcesz pobrać wzór receptury księgi HACCP? Gdy skończysz czytać artykuł, wyskoczy automatycznie okno z formularzem, przez który będzie można pobrać Recepturę. Wpisz swój e-mail i odbierz Wzór Receptury do Księgi HACCP.

Jeśli nie masz czasu na liczenie kcal, składników odżywczych i tworzenie receptur, możesz zakupić gotowe receptury Przewodnika Żywienia dedykowane placówką oświaty. Dostępne są receptury dla Przedszkola, Szkoły Podstawowej lub Szkoły Średniej.

Receptury do Księgi HACCP z „gramówką” składników poszczególnych dań i określoną wartością odżywczą dań (kcal, białka, tłuszcze, węglowodany). Sprawdź Receptury do Księgi HACCP Przewodnika Żywienia

Bądź na bieżąco z przepisami prawnymi, nowinkami i śledź Przewodnika Żywienia na Facebooku

50 odpowiedzi na “Jak zrobić Recepturę do Księgi HACCP”

 1. Anna Samborska pisze:

  Super strona!

 2. Marzena pisze:

  Chciala bym prosić o przykładową recepturę. Pozdrawiam

 3. Gabi pisze:

  Czy mogę prosić jeden przyklad

 4. Ala pisze:

  Poproszę o przykładpwą recepturę do żłobka. Pozdrawiam

  • admin2269 pisze:

   Na razie dostępne są Receptury dla przedszkola, szkoły podstawowej lub szkoły średniej. Wysłałam do Pani przykładowe Receptury dla przedszkola. Pozdrawiam

  • admin2269 pisze:

   Pani Alu, dostaje informacje, że jest problem z dostarczeniem maila do Pani. Zakładam, więc, że Receptura nie doszła. Przykładowe Receptury są dostępne tutaj: http://www.receptury.przewodnikzywienia.pl/ ewentualnie może Pani napisać maila przez formularz kontaktowy, lub na adres e-mail widoczny w zakładce „kontakt”, z prośbą. W odpowiedzi wyślę przykładową Recepturę. Pozdrawiam

 5. Renata pisze:

  Super. Dziekuję

 6. Renata pisze:

  Dziękuję

 7. Beata Giza pisze:

  Czy będą receptury dla DPS

  • admin2269 pisze:

   Specjalizuje się w żywieniu dzieci i moim głównym obszarem działalności są placówki oświaty, na chwilę obecną nie planuje Receptur dla DPSów.

 8. Karolina pisze:

  Czy mogę prosić o przykład receptury dla przedszkola?

 9. Anna pisze:

  Dzień dobry, poproszę recepturę dla przedszkola , chyba że jest dla żlobka. Pozdrawiam

  • admin2269 pisze:

   Receptury opracowane są dla 3 grup: przedszkola, szkoły podstawowej, szkoły średniej. Wysłałam przykładowe Receptury dla przedszkola na Pani maila. Pozdrawiam

 10. Justyna pisze:

  Witam,proszę o recepturę dl 3 latków. Pozdrawiam

 11. Iskierka pisze:

  Witam,czy mogę prosić taka o taka recepturę dla szkoły średniej.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam.

 12. Ala pisze:

  Poproszę o przykład.

 13. Joanna pisze:

  Mogłabym prosić o recepturę do szkoły

 14. Gabriela pisze:

  Witam czy mogę prosić recepturę dla przedszkolaków i dzieci przedszkolnych. Pozdrawiam

 15. Lussi pisze:

  Dzień dobry, poproszę recepturę dla szkoły podstawowej .

 16. Gabriela pisze:

  Dobry wieczór poproszę recepturę dla przedszkola i szkoły podstawowej. Dziękuję

 17. Jola pisze:

  Witam proszę o recepturę do szkoły
  Pozdrawiam
  Jola

 18. Jolanta pisze:

  witam poproszę recepturę dla szkoły podstawowej

 19. Anna pisze:

  Ile kosztuje Receptury do Księgi Haccp przewodnika zywienia

 20. Aneta pisze:

  Witam ,czy mogę dostać taką przykładową recepturę dla szkoły?

 21. Bożena pisze:

  poproszę o przykładową recepturę dla przedszkola

 22. Sandra pisze:

  Poproszę wzór receptury 🙂

 23. Rybka pisze:

  czy ja tez moge dostac przykładową recepturę do przedszkola?

 24. Gosia pisze:

  Poproszę o receptury dla przedszkola i szkoły podstawowej

 25. Magda pisze:

  Proszę o przykładową recepturę do przedszkola.

 26. Aldona pisze:

  Witam czy mogę prosić przykładową recepturę dla przedszkola.

 27. Adrianna pisze:

  dzień dobry
  będę wdzięczna za podesłanie przykładowej receptury – planuje działalność cukierniczą/pracownie.
  dziękuję!

 28. Żaneta pisze:

  Proszę o receptury do szkoły średniej

 29. Dorota pisze:

  W związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem dotyczącym przykładowej Receptury – odsyłam do linka, gdzie można samodzielnie pobrać przykładowe Receptury. Wystarczy wpisać swój e-mail i automatycznie zostanie do Państwa wysłana wiadomość z Recepturami. Jeśli mimo zostawienia e-maila wiadomość nie dotrze do kilku minut – koniecznie sprawdźcie folder „SPAM” lub „OFERTY”. Kliknijcie w link i pobierzcie: https://www.subscribepage.com/przykadowa-receptura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *