Kluseczki z ziemniaków i kaszy gryczanej

Lista składników

Ilość porcji: 6 dużych porcji

Składniki:

600 g ugotowanych, gniecionych ziemniaków (np. pozostałe z obiadu)
½ szklanki suchej kaszy gryczanej prażonej
1 szklanka mąki pszennej
2 jaja
mały pęczek szczypiorku
3 ząbki czosnku
sól do smaku
pieprz do smaku

Rady

Przed formowaniem klusek oprósz ręce mąką i powtarzaj tą czynność przed formowaniem kolejnych, ciasto bowiem jest lepkie.

Kluseczki z ziemniaków i kaszy gryczanej – Sposób przygotowania

Przygotowanie kluseczek z ziemniaków i kaszy gryczanej rozpocznij od ugotowania kaszy w proporcji: ½  szklanka kaszy do ¾ szklanki wody. Ugotuj ziemniaki. Wystudzoną kaszę i ziemniaki wymieszaj, dodaj jajka, zmiażdżone ząbki czosnku, posiekany szczypiorek, mąkę oraz przyprawy. Wszystko wymieszaj i formuj kulki. Ciasto bardzo się lepi, więc każdorazowo oprósz ręce mąką. Zagotuj wodę w garnku i posól ją. Wrzucaj na wrzątek kluski, gdy wypłyną na powierzchnie, gotuj je jeszcze około 5 minut.

Kluseczki z ziemniaków i kaszy gryczanej – Sposób podania

Kluseczki z ziemniaków i kaszy gryczanej świetnie się komponują z różnego rodzaju sosami: mięsnym, grzybowym, warzywnym.  Z dietetycznego punktu widzenia dodatek surówki do takiej potrawy będzie idealnym dopełnieniem całości.

Kluseczki z kaszy gryczanej – doskonałe dla niejadków

Kluseczki z kaszą gryczaną jest to doskonały sposób na przemycenie kaszy w obiedzie. Kasza gryczana ma bardzo charakterystyczny smak, z tego powodu wiele osób po nią nie sięga. Gdy dodamy kaszę do klusek i użyjemy przypraw, jej intensywny smak zostanie zniwelowany, a tym samym ledwie wyczuwalny. W gotowych kluseczkach z ziemniaków i kaszy gryczanej są widoczne ziarenka kaszy, dlatego jeśli chcemy przemycić kaszę „niejadkowi”, dobrze jest ją przed wymieszaniem z ziemniakami zblendować.

Kluseczki z kaszy gryczanej – „Zero Waste”, czyli jak nie marnować

Kluski z kaszy gryczanej możemy również uznać za danie typu „zero waste”, czyli sposób na zagospodarowanie resztek, które zostają z obiadu i często są wyrzucane. Do ich przygotowania nadadzą się wczorajsze ziemniaki i „przed wczorajsza” kasza. Oszczędzimy czas, pieniądze i zyska na tym środowisko.

kluseczki z kaszy gryczanej dania do przedszkola żłobka

Kluseczki z kaszy gryczanej – pomoc przy zaparciach i przy odchudzaniu

W diecie przeciętnego Polaka (zarówno dorosłego, jak i dziecka) występuje zbyt mało błonnika (włókna pokarmowego). Wynika to w dużej mierze z faktu, że nauczyliśmy się jeść mocno przetworzoną i oczyszczoną żywność, co skutkuje między innymi zaparciami, nadwagą i otyłością oraz innymi chorobami cywilizacyjnymi. Kluseczki z kaszy gryczanej w odróżnieniu od tradycyjnych klusek śląskich dostarczą prawie dwa razy więcej błonnika. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości włókna pokarmowego i picie około 1,5-2 l płynów pomoże uregulować wypróżnienia, obniżyć masę ciała, unormować wyniki badań (podwyższony poziom cukru, podwyższony poziom cholesterolu, itp).

Kluseczki z kaszy gryczanej – Obiad w przedszkolu, żłobku i stołówce szkolnej

To również „funkcjonalny” obiad dla stołówek w szkole, przedszkolu czy żłobku. Wykorzystanie nadwyżki kaszy bądź ziemniaków z dnia wcześniejszego, pozwali zaoszczędzić pieniądze. Mimo, że wydaje się to nie wiele, to przy kilku takich sytuacjach w miesiącu z łatwością będzie znaleźć pieniądze na produkty, które mogą wydawać się nieosiągalne, choćby na: łososia, orzechy, egzotyczne owoce, itp. Jest wiele placówek, w których przy niskich stawkach żywieniowych znajdują się pieniądze na produkty z wyższej półki. Przepisem na to jest dobre gospodarowanie żywnością, nawet tą wczorajszą.

Chcesz wiedzieć jak tanio i w łatwy sposób urozmaicić jadłospis w przedszkolu, żłobku i szkole. Skorzystaj ze szkoleń.

 

Podziel się artykułem:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pobierz bezpłatne materiały dla Intendentów