Zupa z czerwonej soczewicy

Lista składników

Ilość porcji: 8-10 porcji

Rady

Zupa z czerwonej soczewicy – sposób przygotowania

Obierz i pokrój w kostkę warzywa. Rozgrzej w garnku olej i zeszklij cebulę, następnie dodaj zmiażdżony czosnek i chwilę podsmażaj. Następnie dodaj marchewkę, pietruszkę (korzeń), seler i duś przez jakieś 5 minut. W międzyczasie wypłucz soczewicę i kaszę. Garnek z cebulą i warzywami zalej wodą, dodaj soczewicę i kaszę. Po chwili dodaj ziemniaki. Gotuj. Gdy warzywa zaczną mięknąć dodaj przecier pomidorowy, posiekaną natkę pietruszki i przyprawy.

Ilość dodanej wody zależy od tego, jaką chcesz uzyskać gęstość zupy.

zupa z czerwonej soczewicy szkoła

Zupa z czerwonej soczewicy – gdy najmłodsi nie chcą jeść

Gdy serwujemy nowe produkty, może się okazać, że dzieciom danie nie smakuje. To bardzo częsta reakcja u dzieci. By przekonać je do spożywania nowych potraw musimy uzbroić się w cierpliwość i zaserwować danie kilka, a nawet kilkanaście razy.

Możemy też nieco zmodyfikować przepis na zupę z soczewicy i zrobić zupę krem. Zupy w postaci kremów dla wielu dzieci są zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Rezygnujemy wtedy z dodatku kaszy i blendujemy (przed zblendowaniem należy wcześniej wyłowić z zupy ziele angielskie i liście laurowe). Krem można zaserwować z grzankami.

Zupa z czerwonej soczewicy zamiennik zup na mięsie

W diecie przeciętnego Polaka strączki pojawiają się sporadycznie. Warto jednak je serwować minimum raz w tygodniu. Strączki w połączeniu z produktami zbożowymi dostarczają pełnowartościowego białka, dzięki czemu mogą zastąpić dania bazujące na produktach zwierzęcych.

Zupa z czerwonej soczewicy w placówkach oświaty

Zupy na bazie strączków, czyli między innymi zupa z czerwonej soczewicy mają więcej kalorii niż inne zupy. Dzięki czemu będą świetnym dopełnieniem niskokalorycznych drugich dań, takich jak pierogi ruskie, pierogi z owocami, pierogi leniwe, makaron z serem, ryż z koktajlem, makaron z jabłkami itp. Takie zestawienie dań pozwoli zapewnić optymalną kaloryczność obiadu.

Chcesz wprowadzić zupę do swojej placówki i potrzebujesz Receptury do Księgi HACCP z „gramówką” składników i określoną wartością odżywczą dania (kcal, białka, tłuszcze, węglowodany)? Możesz zakupić gotowe receptury do Księgi HACCP dedykowane placówkom oświaty. Sprawdź Receptury do Księgi HACCP Przewodnika Żywienia

Podziel się artykułem:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pobierz bezpłatne materiały dla Intendentów