Cukier czai się wszędzie, więc może suszone owoce?
W świecie, w którym cukier dodany czai się niemal w każdym produkcie, intendent w przedszkolu czy szkole staje przed wyzwaniem: jak zaspokoić dziecięcy apetyt na słodkie, nie rezygnując z zasad zdrowego żywienia? Odpowiedź może być prostsza niż się wydaje – suszone owoce.
Przemysł spożywczy jest bardzo rozwinięty i możemy przebierać w suszonych owocach. Oferuje rodzynki, figi, wiśnie, daktyle, morele, śliwki, jabłka, mango, ananas i zapewne można by jeszcze sporo wymieniać. Warto testować i otwierać dzieci na różne smaki. W jednym tygodniu podaj suszoną śliwkę, w drugim żurawinę, w kolejnym może suszona morela. Im większa różnorodność tym dzieci stają się bardziej otwarte na nowe smaki. Przecież suszone owoce to nie są tylko rodzynki.
Choć suszone owoce zawierają naturalne cukry, to jednocześnie są skarbnicą błonnika, witamin i składników mineralnych. Natomiast biały cukier jest pustą kalorią.

W żywieniu dzieci dobór produktów o wysokiej wartości odżywczej jest bardzo ważny. W wieku rozwojowym musimy zadbać o podaż witamin i składników mineralnych. Tradycyjne słodycze ich nie dostarczają i mają niską gęstość odżywczą, przy jednoczesnej wysokiej kaloryczności. Zaspokajają apetyt dziecka i tym samym mogą prowadzić do niedoborów pokarmowych. Gdy dziecko jest najedzone wysokokalorycznymi słodyczami odmawia innych pokarmów.
Zalety suszonych owoców w diecie dzieci
- Wzmacniają odporność dzięki zawartości witamin, ale również błonnika, który wpływa na stan mikroflory jelitowej, jest pożywką dla tak zwanych “dobrych bakterii”
- Naturalne źródło energii bez dodatku cukru (ale sprawdzaj składy owoców konkretnych producentów, niektóre susze są dosładzane, np. suszony banan, suszona żurawina)
- Zawierają błonnik wspierający trawienie i dobrostan jelit
Suszone owoce można podawać samodzielnie lub dodawać do potraw – kaszek, kompotów, musli, ciastek (na przykład takich)
Nadmierne spożycie cukru
- może przyczyniać się do nadpobudliwości u dzieci
- pogarsza koncentracje
- zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy 2 typu
- zmniejsza apetyt na inne, bardziej wartościowe produkty

Suszone owoce mogą pomóc budować dobre nawyki
Suszone owoce to nie tylko zdrowa alternatywa dla słodyczy – to również doskonały sposób na wprowadzenie większej ilości owoców do codziennej diety dzieci. Wybierając je jako przekąskę, intendent buduje zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat.
👉 A Ty – po jakie suszone owoce sięgasz najczęściej w swojej placówce? Podziel się w komentarzu!
A jeśli chcesz więcej prostych treści poświęconych żywieniu w placówkach oświaty i żłobkach, koniecznie zaobserwuj mnie na instagramie lub facebooku